fallback

Битката срещу прането на пари в Европа се разширява отвъд банките

Този път мишена са компаниите за платежни услуги, които, освен че улесняват електронната търговия, често пъти се използват и за изпращане на пари в чужбина

13:38 | 23.12.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Нов фронт се отваря в битката срещу прането на пари в Европа.

След поредица от скандали за милиарди евро властите в Прибалтика – където бе и един от най-големите случаи на пране на пари, започна нов удар срещу опитите за измама.

Този път мишена са компаниите за платежни услуги, които, освен че улесняват електронната търговия, често пъти се използват и за изпращане на пари в чужбина на ниски цени. Съществуват рискове обаче да бъдат използвани за незаконни трансакции, докато контролът е съсредоточен върху традиционните банки.

За подобна опасност бе сигнализирано по-рано през годината от северните държави, които се оказаха в центъра на събитията със случващото се с Danske Bank, която призна, че голяма част от 230-те млрд. долара, преминали през естонския й клон, най-вероятно са с незаконен характер.

Налице са също и притеснения за глобални играчи като базираната в Лондон компания Revolut, получила европейски банков лиценз в Литва.

Засега най-мащабни мерки взимат властите в Талин, Рига и Вилнюс – хъб за финтех компании.

От началото на месеца полицията в Естония е задържала трима служители на компанията GFC Good Finance Company AS във връзка с обвинения в пране на пари и незаконно присвояване. GFC, която оперира от 2013 г. и контролира над половината от пазара на стойност 183 млн. евро през първото тримесечие, оттегли лиценза си през май. Според властите компанията има сериозни нарушения на законодателството в страната.

През април AS Talveaed, която обслужва чуждестранни рискови клиенти от 2011 г., също бе лишена от лиценз след „няколко години“ на нарушения.

В Литва централната банка наложи глоба на компанията MisterTango UAB в размер на 245 000 евро през октомври за нарушаване на законите за борба с прането на пари и финансиране на тероризъм. Това е трето нарушение от 2016 г. насам.

В Латвия също са налице подобни притеснения. Властите определиха обслужването на някои чуждестранни клиенти като високорисково заради пропуските в процедурите по проверката им. В документ за оценка на риска, публикуван тази година, се посочва, че фирмите, предоставящи услуги на местни клиенти, също могат да станат обект на схеми за укриване на данъци.

Рисковете „са увеличават от високата уязвимост на сектора“, се посочва в текста.

„Електронните пари и компании за разплащания представляват наистина голяма опасност“, посочи през септември Илзе Знотиа, която е начело на латвийската служба за финансови разследвания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:21 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още